آموزش نرم افزار برداشت و ورود اطلاعات شبکه توزیع برق ArcGeoNEt2.5(بخش اول)
فایل مربوطه آموزش نرم افزار برداشت و ورود اطلاعات شبکه های توزیع برق مباشد که توسط شرکت مهندسی کارا رعد نیرو تهیه گردیده شده است.
1394/02/29 01:33

ArcGeoNet مجموعه ابزاری است که توسط شرکت  مهندسی کارا رعد نیرو تهیه گردیده است و به ابزار نرم افزار ArcGIS ویرایش 9 به بعد افزوده میشود . این مجموعه ابزار کارکردهایی افزون بر کارکرد معمول ArcGIS بدان می افزاید و کار کردن با این نرم افزار بزرگ و مشهور را برای کاربران آسان مینماید.

قسمت اول:

 

مجموعه ابزار نام برده در نوارهای ابزار مختلف ظاهر شده و از طریق بومی (Customize ) کردن نرم افزار ArcGIS ، در دسترس کاربران قرار میگیرد . به همین دلیل ArcGeoNet باید پس از نصب نرم افزار ArcGIS نصب گردد تا اربر نصب میگردد .

 

s

 

این مجموعه ابزار بسته به نوع کار (Business) تفاوت دارد و کارکرد های مختلفی ارائه میدهد اما از میان آنها ، برخی نیز مشترک هستند . این راهنما مطالب خود را بر اساس کارکرد مختلف ابزار دسته بندی کرده است که این دسته بندی در تشکیل نوار ابزار هم در نظر گرفته شده است تا بدین ترتیب دسترسی کاربر به این مطالب آسان گردد .

 

 

 

این ویرایش ArcGeoNet که دراختیار شما قرار گرفته ، مخصوص شبکه های توزیع برق تهیه گردیده است و شامل دو بخش عمده فشار متوسط و فشار ضعیف می باشد . داده ها در یک بانک اطلاعات جغرافیایی (GeoDatabase) قرار می گیرند و به صورت یک شبکه جغرافیایی (Geometric Network) سازمان می یابند و تمام اصول یک شبکه جغرافیایی از جمله یکی بودن مرجع مختصات و قوانین اتصالات (Connectivity rules) بر آنها حاکم است .

 

 

 

ابزار ArcGeoNet در این ویرایش در پنج نوار ابزار مختلف و یک درخت انتخاب لایه در اختیار کاربر قرار میگیرند که عبارتند از :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 برای فعال کردن این نوارهای ابزار ، در محیط ArcMap از منوی Tools گزینه Customize را انتخاب می کنیم . در صورتی که نرم افزار ArcGeoNet به درستی نصب گردد ، در پنجره Customize میتوان آیتمهای نظیر هر یک از پنج نوار ابزار را مشاهده و انتخاب کرد .

 

 x

 

 

 

هر یک از آیتمهای این فهرست که انتخاب شود و علامت زده شود به نوار ابزار ArcMap افزوده میشود و تا زمانی که توسط کاربر بسته نشود در هر بار اجرای برنامه ArcMap ظاهر میشود . در ضمن با نصب این ابزار یک صفحه دیگر بنام صفحه انتخاب لایه ها به درخت محتوای ArcMap (Table Of Contents) افزوده میشود که کارکرد مؤثری در لایه بندی آیتمهای بانک اطلاعات جغرافیایی میتواند داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

ابزار لايه ها

 

 

 

 

 

اين مجموعه ابزار براي اتصال به بانک اطلاعات جغرافيايي و فراخواني داده ها به کار برده ميشود . کليد فعال شدن ديگر ابزار در نوارهاي ابزار مختلف نيز در اينجا قرار دارد زيرا تا اتصال به بانک اطلاعات جغرافيايي بوجود نيايد ، ابزار ديگر در دسترس نخواهند بود .

 

 

 

 

 

 

 

اين ابزار به صورت دکمه ها و چک ليست زير در دسترس قرار ميگيرند :

 

 

 

 

 

 

 

 

اتصال به سرویس دهنده

 

 

 

با کلیک روی این دکمه ، صفحه اطلاعات برای اتصال به بانک اطلاعات جغرافیایی ظاهر میشود .

 

 

 

 شکل زیر این صفحه را تحت عنوان تایید اعتبار کاربر نمایش میدهد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 میباشد که شامل اطلاعات زیر است :Tab این صفحه دارای سه

 

 

 

 

 

  • نام سرویس دهنده : نام سرور SQL Server که بانک اطلاعات جغرافیایی روی آن نصب گردیدهاست .

 

 

 

  • نام سرویس : توسط خود برنامه تعیین میشود و نیاز به تغییر کاربر ندارد .

 

 

 

  • نام بانک اطلاعاتی : نام بانک اطلاعات جغرافیایی (Geodatabase)

 

 

 

  • نسخه : Version،نسخه ای که کاربر اطلاعات را از بانک اطلاعات دریافت کرده و یا روی آننسخه تغییر ایجاد میکند .

 

 

 

  • نام کاربر : نام کاربر (User Name) تعریف شده در بانک اطلاعات جغرافیایی

 

 

 

  • کلمه رمز : رمز عبور نظیر نام کاربر .

 

 

با زدن دکمه تایید ، در صورت صحت اطلاعات وارد شده ، کاربر به بانک اطلاعات جغرافیایی دسترسی پیدا کرده و قادر خواهد بود از اطلاعات آن استفاده کند . در ضمن برنامه یک Session جدید را برای کاربر ثبت میکند و در طول این Session دیگر کارکردهای برنامه فعال میگردند .


اولویت: خیلی مهم [آموزش ArcGeoNet2.5 ,شبکه توزیع برق,GIS]